Jurbarko krašto šventė, skirta Juozapui Gudavičiui ir Antanui Šabaniauskui

Jurbarko krašto šventė, skirta Juozapui Gudavičiui ir Antanui Šabaniauskui

Vasarai baigiantis kiekvienais metais tradiciškai Jurbarke nuaidi krašto šventė, suburianti ne tik miesto ir rajono gyventojus, bet ir pakviečianti gausybę svečių iš tolimesnių miestų ir miestelių. Šiais metais didžiausia metų šventė buvo skirta kompozitoriui, vargonininkui, chorvedžiui Juozapui Gudavičiui ir lietuviškos estrados pradininkui Antanui Šabaniauskui.
Pirmąją šventės dieną, rugpjūčio 23-ąją, jurbarkiečiai gausiai sugužėjo į Šapališkės girią, prie Jono Žemaičio Vytauto bunkerio vadavietės, kur vyko Juodojo kaspino ir Baltijos kelio dienos minėjimas „Ranka – rankon, širdis – širdin!“. Renginyje koncertavo Liudas Mikalauskas, skambėjo gražiausios lietuviškos dainos ir susirinkusiųjų prisiminimai.
Rugpjūčio 24 dienos vakarą Jurbarką aplankė lietuviško kino festivalis „Sidabrinės gervės naktys“. Šiltą vasaros vakarą praleisti Jurbarko dvaro parke susirinko ypatingai daug kino mėgėjų. Jiems renginį vedusi Aistė Diržiūtė pristatė ne tik visus vakaro metu rodytus filmus, bet ir ypatingą svečią – kartu su „Sidabrinių gervių“ komanda į Jurbarką atvyko mūsų kraštietis režisierius Rimantas Oičenka, kurio filmą „Reisas“ žiūrovai rugpjūčio 24-osios vakarą išvydo patį pirmą. Po pokalbio su režisieriumi, papasakojusio apie filmo kūrimo istoriją ir savo atėjimą į kino pasaulį, buvo pristatyti ir kiti lietuviški filmai: „Blausos“ (režisierius Arnas Balčiūnas), „Purga“ (režisieriai Gintarė Valevičiūtė Brazauskienė ir Antanas Skučas) bei „Ilgo metro filmas apie gyvenimą“ (režisierė Dovilė Šarutytė).
Penktadienis, rugpjūčio 25-oji, Jurbarke prasidėjo sportiškai – Romualdo Marcinkaus stadione vyko fizinio aktyvumo šventė, o miesto gatvėse, Nemuno pakrantėje buvo galima sutikti žygiuojančius policijos pareigūnus ir jų šeimas – juos iš visos Lietuvos į Jurbarką sukvietė policijos pareigūnų šeimų žygis. Po pietų Jurbarko teniso kortuose prasidėjo vaikų teniso turnyras Jurbarko krašto šventės 2023 m. taurei laimėti, o vakare Romualdo Marcinkaus stadione įvyko naktinio tinklinio turnyras Jurbarko krašto šventės taurei laimėti. Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje rugpjūčio 25 dieną buvo atidaryta Vilniaus universiteto paroda „Jurgio Baltrušaičio veikla ir kūryba“, skambėjo atlikėjos Kristinos Jurevičiūtės koncertas bei vyko iškilmingas renginys, skirtas Jurbarko ir Lichtenbergo (Berlynas, Vokietija) bendradarbiavimo ir partnerystės sutarties 20-mečiui paminėti. Minėjime dalyvavo ir savo skambias dainas atliko Jurbarko kultūros centro moterų choras „Saulė“ (vadovė Danutė Lapienė), kurio renginio pabaigoje atliekama daina „Mūsų dienos kaip šventė“ smagiai linguoti ir kartu dainuoti pakvietė visus žiūrovus ir garbius renginio svečius.
Aktyviausia šventės, trukusios penkias dienas, dalis – šeštadienis, prasidėjęs ankstyvą rytą. Lietaus neišgąsdinti, dainingi ir nuotaikingi Jurbarko krašto šventės kviesliai (Jurbarko kultūros centro darbuotojai), apkeliavo visą miestą, kviesdami jurbarkiečius ilgai nemiegoti, o keliauti į Dvaro parką, kuriame nuo 10 val. jau šurmuliavo amatų mugė, veikė „Sveikatos palapinė“, paplaukioti kvietė „Linksmosios baidarės“, kitapus Mituvos vyko šuniukų paroda, vaikų laukė smagios pramogos.
Jurbarko kultūros centras šventės metu visus kvietė į nuotaikingą ir kūrybingą kultūros kiemelį, kuriame visų laukėme su ypatingu kultūros laimės ratu – sulaukėme gausaus būrio svečių, sukusių mūsų ratą ir dalyvavusių smagiose bei įdomiose veiklose. Nuoširdžiai dėkojame visiems mus aplankiusiems, įsitraukusiems į mūsų veiklas ir šventės metu paaukojusiems Jurbarko kultūros centro fortepijono remontui. Nuo 11 val. Dvaro parko širdyje vyko Jurbarko rajono mėgėjų meno kolektyvų koncertas, kuriame Jurbarko kultūros centrui atstovavo kapela „Santaka“ (vadovas Petras Pojavis), Girdžių skyriaus vokalinis ansamblis „DOreDO“ (vadovas Algimantas Vizbara), Skirsnemunės skyriaus vokalinis ansamblis „Vikinda“ (vadovė Olga Jurėnienė) ir Žindaičių skyriaus vokalinis ansamblis „Raskila“ (vadovė Gabrielė Gvozdė). Koncerte taip pat dalyvavo Veliuonos kultūros centro kapela „Čirpulė“, Eržvilko kultūros centro Šimkaičių moterų vokalinis ansamblis „Gija“, Vadžgirio vaikų muzikavimo studija, Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro dainavimo studija „Vivo“ bei ansamblis „Chameleonai“. Šventėje šeštadienį skambėjo ne tik dainos – parką užliejo spalvingą šokių banga. Į II respublikinį linijinių šokių festivalį „Jurbarkas šokio ritmu“ studija „Sveikatos erdvė“ (vadovė Ieva Janauskaitė) sukvietė gausų būrį linijinių šokių kolektyvų iš visos Lietuvos.
Tą pačią dieną Jurbarko krašto muziejaus židinio salėje buvo atidaryta jurbarkiškio Roberto Patronaičio fotografijų paroda, o parodų ir koncertų salėje vyko parodos „Gėlės mokytojai“, skirtos dailininkės, mokytojos Michalinos Banaitienės 110-osioms gimimo metinėms paminėti, atidarymas.
Vakare visus atkeliaujančius į šventinį koncertą pasitiko kūrybingoji „Teatro pieva“, skirta Juozapui Gudavičiui ir Antanui Šabaniauskui. Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatras (vadovė Danutė Samienė) kūrybiškai pristatė Juozapo Gudavičiaus gyvenimo etiudus, Antano Šabaniausko gyvenimo ir kūrybinės veiklos detales teatrališkai atskleidė Jurbarko kultūros centro Skirsnemunės skyriaus teatras „Pakeleivis“ (vadovė Birutė Šneiderienė).
Lygiai 20 val. Jurbarko dvaro parko scenoje suskambėjo nuostabi J. Gudavičiaus daina „Kur giria žaliuoja“. Ją atliko jungtinis-projektinis Jurbarko krašto choras, Jurbarko kultūros centro mišrus vokalinis ansamblis „Jurolė“, (vadovė Laura Matuzaitė-Kairienė), Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos mišrus choras „Ave Vita“ (vadovas dr. Kastytis Barisas) bei jaunimo choras „Dorado“ (vadovas Augustas Kvedaravičius). Choristams dirigavo dr. Kastytis Barisas. Po dar vienos nuostabios dainos, renginį vedęs Jurbarko kultūros centro kultūrinių renginių režisierius Gintaras Zareckas padėkojo choristams ir pakvietė į aikštę nuostabiuosius Jurbarko kultūros centro šokėjus: liaudiškų šokių studija „Nemunėlis“ (vadovė Jolanta Telišauskienė) ir liaudiškų šokių kolektyvas „Sukūrėlis“ (vadovė Kristė Donauskienė) dovanojo nuotaikingą ir profesionalią liaudiškų šokių koncertinę programą. Šokėjams atlikus paskutinį šokį į sceną tarti sveikinimo žodžius buvo pakviesti Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius, Lietuvos Respublikos Seimo narys Ričardas Juška, Berlyno miesto Lichtenbergo savivaldybės meras Martinas Šeferis bei Lietuvos garbės konsulas Vokietijos Federacinės Respublikos Badeno-Viurtembergo federalinėje žemėje ir Jurbarko rajono garbės pilietis prof. dr. Volfgangas Hermanas fon Štetenas. Delegaciją į sceną palydėjo Jurbarko rajono seniūnijų seniūnai, nešini savo seniūnijos vėliavomis. Po gražių sveikinimo žodžių scena vėl buvo užleista muzikai – ypač didelei Jurbarko krašto šventės publikai koncertavo Jurbarko kultūros centro bigbendas „Jada“ (vadovas Gytis Gvozdas) kartu su Nacionalinio Lietuvos operos ir baleto teatro solistu Juozu Janužu. Po „Jados“ pasirodymo Dvaro parko aikštėje vėl karaliavo šokėjai – keletą nuostabių šokių dovanojo Jurbarko kultūros centro šiuolaikinio šokio kolektyvai „Šypsena“ (vadovė Jolanta Telišauskienė) ir „Dona“ (vadovė Kristė Donauskienė). Vėliau Jurbarko dvaro parke susirinkusieji jurbarkiečiai ir miesto svečiai klausėsi nuotaikingų grupės „DAR“ dainų ir smagiai šėlo scenoje koncertuojant Sauliui Prūsaičiui. Po koncerto dangų nušvietė įspūdingas lazerių šou, po jo ištvermingiausieji linksminosi diskotekoje su DJ Andriumi. Už galimybę šventę papuošti gražiu lazerių šou nuoširdžiai dėkojame UAB „DK statyba“, UAB „Jurmelsta“, UAB „Jurbarko karjerai“, UAB „Manvesta“, UAB „Lanmeta“ ir Jurbarko kredito unijai.
Paskutinioji šventės diena, rugpjūčio 27-oji, prasidėjo Ekumeninėmis mišiomis Jurbarko Švč. Trejybės bažnyčioje, o po pietų laukė dar vienas ypatingas renginys. Jurbarko Kristijono Donelaičio evangelikų liuteronų bažnyčioje nuskambėjo išskirtinis tarptautinio sakralinės muzikos festivalio „Jubilate“ koncertas „Dovana Jurbarko miestui“.
Šiam koncertui buvo ruošiamasi nuo pat šių metų pradžios – dar sausio mėnesį L. Matuzaitės-Kairienės iniciatyva Jurbarke buvo suburtas muzikos mėgėjų, muzikantų, dainininkų ir mylinčiųjų dainą choras, kurio pagrindinis tikslas buvo padovanoti mūsų miestui šią ypatingą dovaną. Į pagalbą projektiniam jurbarkiečių chorui atskubėjo dainininkai iš Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos choro „Ave Vita“ (vad. dr. K. Barisas) bei jaunimo choro „Dorado“ (vad. A. Kvedaravičius). Rugpjūčio 27 dieną skambėjusiame koncerte taip pat dalyvavo solo sopranas Aušra Čepanonė, bandonininkas Arvydas Kirda, Vilniaus universiteto kamerinis orkestras (vad. M. Jankūnas), fortepijonu akomponavo Sandra Rimkutė-Jankuvienė. Dirigentas ir meno vadovas – dr. Kastytis Barisas. Koncerte „Dovana Jurbarko miestui“ nuskambėjo daugiau nei pusmetį ruoštas nuostabus Martin Palmeri kūrinys „Misa A Buenos Aires“. Didžiausia šio koncerto staigmena tapo kūrinio autoriaus M. Palmeri dalyvavimas Jurbarko krašto šventėje – nors kompozitorius yra iš tolimosios Argentinos, jis atsiliepė į organizatorių kvietimą ir atvyko į Lietuvą, į Jurbarką ir kartu su pilnutėle bažnyčia klausėsi „Mišių tango ritmu“. Prieš koncertą M. Palmeri kartu su tarptautinio sakralinės muzikos festivalio iniciatore L. Matuzaite-Kairiene svečiavosi LRT laidoje „Labas rytas, Lietuva“, kur plačiajai auditorijai pristatė šį ypatingą kūrinį ir įvykį. „Dovana Jurbarko miestui“ buvo nuostabi, už ją nuoširdžius padėkos žodžius visiems choristams, vadovams, dirigentui ir kompozitoriui tarė Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius, Jurbarko kultūros centro direktorė Aida Bliundžiuvaitienė ir kunigas Mindaugas Kairys.
Jurbarko krašto šventė, skirta Juozapui Gudavičiui ir Antanui Šabaniauskui baigėsi, tačiau liko šilti prisiminimai ir bendrystė. Nuoširdžiai dėkojame visiems prisidėjusiems prie organizavimo darbų, visiems, kurie dalyvavo, klausė, stebėjo, plojo, buvo kartu ir dovanojo savo plačias šypsenas. Dėkojame šventės rėmėjams: Jurbarko rajono savivaldybei, Lietuvos kultūros tarybai, restoranui „Tėvynė“. Už visokeriopą pagalbą didelį ačiū tariame Jurbarko miesto seniūnijai ir seniūnui Romualdui Kurui bei UAB „Jurbarko komunalininkas“.

Iki kitų susitikimų!

Nuotraukos čia:
Jurbarko krašto šventės kviesliai 
„Sidabrinės gervės naktys“ 
Rugpjūčio 26 diena, šeštadienis 
Koncertas „Dovana Jurbarko miestui“ 

Šventės video čia.


Spausdinti   El. paštas